09125153410

مشاوره پیاده سازی ایزو ۱۰۰۰۴

مشاوره پیاده سازی ایزو 10004

ایزو 10004 همانند سایر ایزو ها که مربوط به استاندارد سازی هستند، باید پیاده سازی شود تا بتواند رضایتمندی مشتریان را بیشتر و بهتر حاصل کنید. مشاوره ایزو 10004 از جمله خدمات مشاوره ایزو بامداد نوین البرز میباشد.

اخذ و پیاده سازی ایزو 10004 به معنای این است که شرکت مورد نظر، تمامی استانداردهای بین المللی در حوزه ی رضایت مندی مشتریان را می پذیرد و به ان پایبند است. دریافت ایزو ۱۰۰۰۴ برای شرکت ها بسیار ضروری بوده و این شرکت ها باید زیر نظر یک شرکت مشاور، آن را دریافت کنند. اگر در مورد مشاوره iso ۱۰۰۰۴  و پیاده سازی استانداردهای آن چیزی نمی دانید، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید. ما در اینجا به پیاده سازی، اهمیت و الزامات این ایزو و همچنین به ارتباط آن با ایزو 9001 در قالب چند سوال پرداخته ایم که شامل موارد زیر است:

1. ایزو 10004 چیست و چه الزاماتی دارد؟

2. ایزو 10004 چه کاربردی دارد و اهمیت آن چیست؟

3. چه ارتباطی بین iso 10004 و iso 9001 وجود دارد؟

ایزو 10004

هیچ شرکتی در دنیا وجود ندارد که برای مطرح شدن خود، در تلاش نباشد. اگر تولیدی باشد، سعی می کند تا تمام استانداردها و قوانین داخلی شرکت خود را مبتنی بر تمام استانداردهای دنیا و بین المللی طرح ریزی کند تا بتواند شرکت خود را مطرح سازد و ایزو دریافت کند. استانداردهای ارتباط با مشتریان و راضی نگه داشتن آن ها و همچنین پایبندی به این قوانین، می تواند همان ایزو باشد. در این مورد به خصوص، مشاوره ایزو 10004 به شرکت ها داده می شود. اما بهتر است قبل از اینکه ببینیم این ایزو چیست و چه الزاماتی برای رعایت شدن دارد تا دریافت شود، بهتر است از اساس، ایزو را تعریف کنیم و آن را بهتر بشناسیم.

ایزو در واقع مخفف کلمه ی isos می باشد که در زبان یونانی به برابری و یکسانی تعبیر شده است. سازمانی تحت همین عنوان وجود دارد که یک سری قوانین و استانداردهای بین المللی را در جهت تولید، ارتباط با مشتریان و هر آنچه مربوط به شرکت ها و سازمان هاست را ارائه می دهد. این قوانین اصلا مربوط به قوانین داخلی یک کشور نیست و کاملا در سطح بین الملل ارائه می شود. فرقی نمی کند که شرکت مزبور در کدام کشور باشد. این سازمان، مجموعه ای از توسعه دهنده هایی که می توانند ایزو را بسط دهند و یا در این راه مشارکت کنند، گرد هم آورده ک در این سازمان به عنوان اعضای اصلی یا فرعی با این سازمان در مشارکت باشند. کشور ما هم عضو این سازمان است. تاکنون 147 کشور جهان عضو این سازمان هستند.

حالا که دانستیم ایزو چیست، باید چند نکته پیرامون مشاوره ایزو ۱۰۰۰۴ و الزاماتی که کاملا مربوط به حوزه ی رضایت مندی مشتریان است، مطرح کنیم که جزء مهم ترین ها می باشد:

  • پیاده سازی ایزو 10004 اصلا کاری به پیمان های مدون شده و قراردادها و توافقات داخلی شرکت ندارد و آن ها را دستخوش تغییر نخواهد کرد.
  • تمامی پیمان ها و مفاد پذیرفته شده در شرکت را در جهت رضایت مندی مشتریان سوق می دهد.
  • یک شرکت زمانی می تواند ایزو 10004 را دریافت کند که رضایت مندی مشتریان را مد نظر قرار دهد.
  • وجود یک رویکرد سیستماتیک در سازمان ها برای نظارت و ارزیابی همیشگی میزان رضایت مشتریان، از الزامات این ایزو می باشد.

  • برای پیاده سازی استاندارد ایزو 10004 باید از قبل، نیاز و خواست مشتری درک شود تا بتوان رضایت او را جلب کرد.
  • مدیران ارشد سازمانی، رهبر و مسئولان رده بالا و میانی یک سازمان باید بتوانند داده های حاصل از رویکرد سیستماتیک بدست آمده از مشتریان را ارزیابی، تحلیل و بررسی کنند تا بتوانند در جهت بهبود رضایت مشتریان، آن ها را توسعه دهند.

البته این ها تمامی الزامات ایزو 10004 نیست. اگر قصد دارید برای پیاده سازی ایزو ۱۰۰۰۴ در سازمان خود اقدام کنید، حتما برای اخذ گواهینامه ایزو، باید با مشاوران این حیطه وارد گفتگو شده و در صدد گرفتن گواهینامه ایزو باشید. امروزه، داشتن ایزو 10004 در یک سازمان، گاهی از سایر ایزوها نیز بالاتر است. زیرا بها دادن به مشتری و جلب رضایت او می تواند بقای سازمان را در پی داشته باشد.

اهمیت و دامنه کاربرد ایزو 10004

اهمیت مشاوره و پیاده سازی ایزو 10004 به قدری بالاست که اگر بنگاه های اقتصادی و سازمان هایی که سرمایه گذاری های کلان اقتصادی انجام می دهند، گواهینامه ایزو 10004 دریافت نکنند، مطمئنا محکوم به شکست و حذف از بازار هستند. اگر این سازمان ها بدون در نظر داشتن سطح رضایت مشتریان اقدام به تولید کنند، مانند زمانی است که با چشمان بسته در حال حرکت به جلو باشند. برنامه ریزی با چشم بسته در نهایت منجر به حذف از بازار خواهد شد.

وقتی سازمان اقدام به دریافت ایزو 10004 می کند، عملا به مشتریان خود اعلام می کند که رضایت آن ها برای سازمان بسیار مهم است. دامنه ی کاربردی iso 10004 برای مشتریان و افراد برون سازمانی است. مشتریان خارج از شرکت و سازمان، افرادی هستند که تعیین می کنند سازمان تا چه زمانی در بازار باقی بماند. به همین دلیل، رضایت داشتن افراد برون سازمانی، بسیار مهم است و سبب کاهش چشمگیر شکایت ها و نارضایتی های مشتریان می شود.

کاربرد و دامنه ی استفاده از مشاوره ایزو ۱۰۰۰4 بسیار وسیع است و می تواند برای تمامی شرکت ها و اصناف و همچنین سازمان های تجاری و غیر تجاری حائز اهمیت باشد. تک تک این شرکت ها و سازمان ها می توانند با جلب رضایت مشتریان خود، موفق به دریافت iso 10004 شوند.

رضایت مشتری در ایزو

ISO 10004 و ارتباط آن با ISO 9001

حفظ رضایت مندی مشتریان و مراجعان به یک سازمان، می تواند منجر به دریافت ایزو 10004 شود. داشتن این ایزو، نشان دهنده ی بالا بودن این سطح رضایت مندی است. ایزو 9001  هم که یکی از استانداردهای بین المللی در جهت سیستم مدیریت کیفیت می باشد، در قسمت هایی از آن، دقیقا به همین نکته اشاره شده است.یکی از مهم ترین بندهای این ایزو و الزامات آن مربوط به وضعیت رضایت مندی مشتریان و مراجعان به سازمان است و همان طور هم که گفته شد، مشاوره ایزو 10004 برای میزان رضایت مشتریان، به یک سازمان داده می شود.

و کلام آخر

میزان رضایت مشتریان برای یک سازمان، از مهم ترین عوامل ماندگاری سازمان هاست. بدون داشتن رضایت مشتریان، مشاوره ایزو 10004 و دریافت آن غیر ممکن است.

آخرین مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما